Elektronika

Tworzenie aplikacji internetowych nie jest jedynym zajęciem na jakim skupiam swoją uwagę. Za sprawą zainteresowań szerokimi kręgami otaczam również tematykę innych dziedzin. Główną z nich jest wspomniana w nagłówku elektronika (w tym programowanie mikrokontrolerów AVR), która w połączeniu z mechaniką, daje niezliczone możliwości wykorzystania w życiu codziennym.

Podobnie jak w przypadku programowania, tak i tutaj nie bez znaczenia jest mój pęd do doskonałości. To za jego sprawą kilka lat temu podjąłem się zadania znalezienia najlepszego sposobu na zabezpieczanie wykonywanych płytek drukowanych przed korozją i uszkodzeniami. Po godzinach spędzonych nad literaturą i serią licznych prób, przyszła pora na mały sukces. Na początku 2013 roku jako pierwszy w polsce przedstawiłem sposób na zabezpieczanie warstwy miedzi stopem niskotopliwym na bazie Bizmutu. Gwarancja prostoty, wydajności a także bardzo dobra jakość powstającej powłoki sprawiły, że sam proces zaczął się cieszyć dużym zainteresowaniem. Na tyle dużym by pojawił się problem dostępności stopu na rynku. By sprostać rosnącemu zainteresowaniu opracowałem technologię wytopu stopu z zachowaniem najwyższej czystości.

Drugim krokiem do uzyskania jakości znanej z fabrycznie wykonywanych płytek drukowanych, było znalezienie najlepszego sposobu na znaną z zielonego koloru powłokę soldermaski. W przedbiegach odpadły metody bazujące na pokrywaniu płytki farbą do szkła, kalafonią w alkoholu, czy lakierem w sprayu. Na placu boju pozostała metoda oparta na laminowaniu soldermaski w folii, farby UV rozprowadzane pod folią naświetlane na mokro, oraz metody sitodrukowe. Liczne próby wyłoniły ostatecznego zwycięzcę, a została nią metoda bazująca na niemieckich soldermaskach fotoobrazowych marki PETERS nanoszonych metodą sitodruku. Wbrew wszelkim oczekiwaniom nie jest to metoda droga ani kłopotliwa. W porównaniu do soldermasek nanoszonych z folii wypada do 14 razy taniej. Ich bezkonkurencyjną jakość potwierdzają liczne atesty dopuszczające ten produkt do eksploatacji w przemyśle telekomunikacyjnym i zbrojeniowym, a sam sitodruk ogranicza się do przeciśnięcia odrobiny farby przez czyste sito.

Jeśli chcesz by również Twoje płytki drukowane zaznały nowej jakości, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą, a w razie pytań do kontaktu.

Back to top